Nyheten om att polisen säger upp stadens hyresavtalet för Kronobergsbadet slog ner som en bomb.
– Topplocket gick när jag hörde att det ska stänga. Det är bästa badet i hela stan, säger Kerstin Hagström.
"Måste bråka"
Hon och väninnan Margit Dahlström har åkt till Kungsholmen från Södermalm respektive Björkhagen för att simma. Trots att Eriksdalsbadet och Forsgrénska är närmare väljer de ändå Kronobergsbadet.
– Det är lugnt och fridfullt här. Vi måste bråka om det här beslutet, jag kommer absolut skriva på protestlistor när de kommer, säger Kerstin Hagström.
"Ska vi behöva rätta oss efter ligisterna?, frågar sig Kerstin Hagström som ska simma med Margit Dahlström på Kronobergsbadet.
Olle Anrell
Av säkerhetsskäl bedömer polismyndigheten att det inte längre är möjligt att ha "externa verksamheter" i kvarteret Kronoberg. Man hänvisar till ett förändrat säkerhetsläge i både Sverige och omvärlden.
– Men ska vi behöva rätta oss efter ligisterna? Det springer ju ändå folk och söker pass här nere – då måste de väl stänga den mottagningen också? säger Kerstin.
Fara för folkhälsan
Även flera föreningar tog emot beskedet med sorg. Grega Zore, verksamhetschef för Stockholmspolisens IF Simförening, säger till Sveriges Radio att han och hans kollegor blev chockade när de fick höra nyheten.
– Vi har i dagsläget 300 medlemmar som simmar här varje vecka, både barn och vuxna. Vi måste respektera beslutet, men förstår inte vad det handlar om.
– Det är brist på simhallar i Stockholm. Det här slår mot simkunnigheten, motion och hälsa.
Kronobergsbadet stänger i maj 2026.
Stockholms stad
Förstår men är besviken
Norrmalmsbon Christine Ernow badar på Kronobergsbadet eftersom det inte finns några simhallar i Vasastan. Hon har förståelse för polisens beslut, men anser att staden borde ha byggt egna simhallar i innerstan.
– Tillvaron är alltid föränderlig och vad jag förstår finns andra behov nu. Men då måste man kompensera på något sätt.
Christine Ernow har förståelse för polisens beslut att stänga Kronobergsbadet då omvärldsläget snabbt har förändrats, men hon anser att staden borde bygga egna simhallar.
Olle Anrell
Ligger i medborgarnas intresse
Polisen vill inte svara på exakt varför säkerheten i området Kronoberg påverkas negativt av att hålla badet öppet. Daniel Wikdahl, presstalesperson vid Stockholmspolisen, skriver i ett mejl till Mitt i att sekretessen kring myndighetens säkerhetsfrågor ger få möjligheter att utveckla resonemanget, och att det dessutom skulle vara kontraproduktivt att ge en detaljerad kommentar.
"Vi har förståelse för att olika personer är besvikna, men hoppas förstås på att de hittar andra lösningar ".
Att hålla med lokaler för publika simhallar ingår inte i polisens uppdrag, skriver han vidare.
"De uppgifter som däremot ingår i polisens uppdrag kräver att vi kan upprätthålla säkerheten i våra lokaler, för vår verksamhet och för vår personal. Eftersom vi jobbar för medborgarna ligger det även i medborgarnas intresse att värna en säker polisverksamhet".