Den 1 januari blev det förbjudet att slänga textilier i hushållssoporna. I Täby ska man nu lämna dem i insamlingsbehållare eller åka till återvinningscentralen.
Mängder av kläder har kommit till Hagby återvinningsstation. Avfall Sverige och Sveriges kommuner uppmanar alla att behålla trasig textil hemma.
– Vi ber alla som har möjlighet att vänta med att lämna in sina trasiga kläder, handdukar med mera, skriver Sörab på sin hemsida.
Större än beräknat
Mängden textilavfall har varit långt större än beräknat, och det har inneburit att nästa steg i kedjan inte hinner med, skriver de.
– Infrastrukturen för att sortera ut och hantera trasig textil för återvinning till nya produkter finns ännu inte i den omfattning som behövs för de mängder som samlas in. Utmaningarna finns såväl i Sverige som i hela EU. Hel textil kan fortfarande lämnas till välgörenhetsorganisationer och second hand, säger Kari Wigart, avfallschef på Täby kommun.
Vad kan ni från kommunen göra?
– Kommunen informerar och bevakar frågorna om textil. Producentansvar är tänkt att införas och beroende på vad det kommer att innebära så ska kommunen vara redo, säger hon.