Huddinge

Man befinner sig mitt i livet, mitt i karriären och bär mycket på sina axlar. Så börjar man få vaga symptom. Kanske sover sämre, mår sämre psykiskt och blir mer stresskänslig. Man vet inte varför, men jobbet påverkas.

Det är verkligheten för många kvinnor som går in i klimakteriet.

– Det blir otroligt påfrestande för en kvinna som märker att hon kanske inte riktigt orkar lika mycket som hon har gjort förut, säger Anna Örn.

Ett stort missförstånd om klimakteriet är att det börjar i 50-årsåldern. Själva hormonförändringarna startar redan i 40-årsåldern, enligt Anna Örn.

Ett stort missförstånd om klimakteriet är att det börjar i 50-årsåldern. Själva hormonförändringarna startar redan i 40-årsåldern, enligt Anna Örn.

Jakob Mende-Lind/Huddinge kommun

Hon är hälsopedagog och klimakterieexpert som är anställd på projekt av Huddinge kommun för att utbilda organisationen om klimakteriet. Projektanställningen har pågått i sex månader och är nio månader lång, men hon säger att de hoppas att den ska bli förlängd.

– Det är ett politiskt beslut att göra den här satsningen, och Huddinge kommun var tidigt ute med att säga att vi måste göra något för att öka kunskapen, säger Anna Örn.

Varför har jag inte vetat det här förut?

Målet med hennes anställning är tydligt: att sprida kunskap, öppna upp samtalet om klimakteriet och på sikt minska sjukfrånvaron. I rollen håller hon i workshops, har föreläsningar och individuella samtal. Föreläsningarna kan innebära både webbinarier och att Anna Örn åker ut till kommunala verksamheter – hon har besökt allt från socialförvaltningen och familjerättsenheten till äldreboende, Språkcentrum och Huddingehallen.

Hon säger att det vanligaste som kommer upp under föreläsningarna är att många inte har vetat att symtom kommer från klimakteriet.

– De kvinnor som kommer fram efter föreläsningar och bokar individuella samtal säger ofta "Varför har jag inte vetat det här förut?".

Åtta av tio kvinnor

Anna Örn säger att åtta av tio kvinnor upplever försämrat psykiskt mående i samband med klimakteriet. Sju av tio upplever sömnsvårigheter och nästan sju av tio led- och muskelvärk, berättar hon.

Och kvinnor har dubbelt så höga sjukskrivningstal som män i samma ålder.

Många kvinnor beskriver hur livskvaliteten har förändrats ganska drastiskt, just för att de inte känner igen sig själva, berättar Anna Örn, hälsopedagog och klimakterieexpert på Huddinge kommun.

Många kvinnor beskriver hur livskvaliteten har förändrats ganska drastiskt, just för att de inte känner igen sig själva, berättar Anna Örn, hälsopedagog och klimakterieexpert på Huddinge kommun.

Jakob Mende-Lind/Pressbild

Kan vara klimakteriet

Anna Örn menar att man måste titta mer på sambanden mellan kvinnors höga sjukskrivningstal och klimakteriet. Hon säger att många symtom från klimakteriet överlappar med symtom från stressrelaterade diagnoser.

Nedstämdhet, oro, ångest, sömnsvårigheter och kognitiv påverkan kan komma från klimakteriet – inte bara fysiska symtom som vallningar eller torra slemhinnor.

– Många kvinnor beskriver att de har psykiska besvär, men man förknippar det inte riktigt med klimakteriet. Det kan ha med den hormonella förändringen att göra.

Man är inte ensam.

Hon hoppas att kommunens projekt bara är början på resan mot en större förändring gällande klimakteriet. Hon säger att de har startat något som nu måste fördjupas och integreras ännu mer i arbetet. Ett steg i det är att hon har börjat med chef-webbinarier för att prata med chefer om vad de kan göra.

– Det är viktigt att förstå det inte är ett individproblem, utan att man måste lyfta frågan och se vad arbetsgivaren kan göra.

Bara en fjärdedel av kvinnorna söker hjälp, eftersom medvetenheten om vilka symtom som kan komma från klimakteriet är så låg.

Bara en fjärdedel av kvinnorna söker hjälp, eftersom medvetenheten om vilka symtom som kan komma från klimakteriet är så låg.

Jakob Mende-Lind/Pressbild

Hon tror att små insatser i vardagen kan skapa stor förändring. Att se över arbetsprocesserna, jobba med utbildning och kanske policyutveckling.

– Man kan se över hur man kan göra så att kvinnor i vissa perioder kanske får andra förutsättningar. Kanske lite mer fritt, lite fler pauser och mer återhämtning, säger Anna Örn.