Djursholm
Lagom till höstkylan hade de unga entreprenörerna Samuel Taflin och Lucas Tikkanen gärna sett framför sig att deras kallbastuflotte i Samsöviken skulle stå klar, något som de har kämpat med sedan i början på det här året.
– Det finns en vid Villa Pauli som är till för deras medlemmar. Den här skulle vara öppen för alla Danderydsbor; man skulle kunna boka bastun och basta inom en timme om man kände för det, säger Lucas Tikkanen.
Allt var färdigt; ritningar, bygglov och någon som kunde börja bygga flotten.
– Vi hade fått allt godkänt och behövde i princip bara sätta i gång.
Men så i sista stund...
Vi hade fått allt godkänt.
– Så säger kommunen att de ska granska sin policy om kommunens bryggor, säger Samuel Taflin.
– Nu blir det i stället att den här ytan knappt används till mer än ett ankbo, fyller Lucas i.
Nu är bryggorna vid Samsöviken mest ett ankbo, menar Lucas Tikkanen.
Mikael Andersson
Byråkrati
Enligt Tove Carlsson, mark- och planeringschef på Danderyds kommun, kom det som en överraskning att kommunen hade gett de två unga männen ett godkänt bygglov.
"Vi kände inte till att de ansökt och erhållit bygglov för en anläggning som de tänkt placera på kommunens vatten och kommunen behöver tid att behandla ärendet för att pröva om det är lämpligt att lägga ut den på tänkt plats", skriver hon i ett mejl till Mitt i.
Kruxet, menar Carlsson, ligger i att lagstiftningen inte medger en fast anläggning som på olika sätt förhindrar allmänheten från att vistas på allmän plats. Det kan vara exempelvis bastuflottar, hopptorn och bryggor. Något som kommunen började titta på efter att ett 60-tal bryggor i kommunen skyltades som privata trots att bryggorna låg på allmän mark och därför ska allmänheten ha tillträde till dem.
"Vi ser positivt på bastuflottar och vill gärna hitta lämpliga platser för ändamålet men enligt svensk lag omfattas öppet vatten i sjöar, hav och vattendrag av allemansrätten", skriver Carlsson.
I höst väntas bryggutredningen presenteras i sin helhet med tillhörande policy.
"I limbo"
Samuel Taflin och Lucas Tikkanen är besvikna över att inget tycks hända, och att det ligger i händerna på kommunen.
– De säger att vi ska återkomma i framtiden, men vad betyder det egentligen? Ingenting, säger Lucas.
– Vi ligger i limbo. Men det står egentligen helt still. Vi var redo att börja bygga, men nu måste vi vänta in grönt ljus från kommunen – igen, säger Samuel.