Helenelund
Mitt i har tidigare berättat i att grannarna i flera år har försökt få kommunen att göra något åt miljön kring Eriksbergsskolan, inklämd mellan E4 och järnvägen.
Eriksbergsskolan i Helenelund ska rivas.
Sollentuna kommun
De har känt sig otrygga på grund av inbrott och att lokalerna användes som tillhåll av obehöriga.
Dessutom var hela skolgården länge illa skött och belamrad med gamla grillar, möbler, sopor och krossat glas.
Problemet var att Eriksbergsskolan ingår i utvecklingsplanen för Helenelund, där fokus har legat på att få klart kvarteret Hoppet inför tvärbanans utbyggnad.
Vi har pratat sedan tidigare om bostäder och eventuellt ett äldreboende.
Det gjorde att skolbyggnaden fick bli stående utan funktion.
Inte så höga kulturvärden
Planen var att en ny detaljplanen skulle antas 2027 eller 2028 men i februari i år valde kommunstyrelsen att påskynda processen, åtminstone rivningen av skolan.
Kommunantikvarien har yttrat sig och förklarat att byggnaden från 1960-talet ”är typisk för sin tids skolarkitektur”, men att den inte har så höga kulturvärden att ett bevarande ur den aspekten kan motiveras.
Sedan stängningen 2020 har delar av Eriksbergsskolan vandaliserats och blivit ett tillhåll för obehöriga, enligt flera grannar.
Tomas Stark
Därför har rivningslov nu beviljats i samhällsbyggnadsnämnden, och beslutet gäller omedelbart även om det inte fått laga kraft.
Det enda som ska bevaras är skolans källare och skyddsrum, och en liten entrébyggnad där man går ner i källaren. Alla andra ytor ska återställas med packat grus så att en plan yta skapas.
"En bra och central plats"
Tanken är att området ska kunna användas i väntan på att man kommer vidare med de långsiktiga planerna.
– SKAB har väntat på beslut om rivningslov men parallellt har man arbetat med vad som ska ske på platsen. Flera föreningar är intresserade, bland annat beachvolleybollföreningen, säger kommunstyrelsens 1:e vice ordförande Anna-Lena Johansson (L).
Vad som ska ske på längre sikt är inte helt spikat ännu.
– Men vi har pratat sedan tidigare om bostäder och eventuellt ett äldreboende. Det är en bra och central plats nära kollektivtrafik, säger Anna-Lena Johansson.