Fastigheten Trossen vid Fridhemsgatan/Alströmergatan rymmer servicehuset Fridhemmet och äldreboendet Alströmerhemmet. Huset från 1975 ska renoveras, vilket innebär att alla som bor där måste flytta.

Nu kan Mitt i berätta att renoveringen börjar först under våren 2027 – ett halvår senare än planerat. Men trots att det är långt kvar till dess bor bara 12 personer kvar på Fridhemmet.

– Det har gått väldigt fort att flytta ut, betydligt snabbare än vi trodde, säger Lena Slotte, avdelningschef för äldreomsorgen på Kungsholmen.

110 är borta

Sedan maj 2024 har 110 personer flyttat från Fridhemmet, främst till andra servicehus på Kungsholmen och Södermalm.

Nästa sommar sägs hyreskontraktet för Fridhemmet upp och stadsdelen slutar då betala hyra till Micasa. Att många lägenheter står tomma redan nu innebär förlorade hyresintänkter för stadsdelen.

Men det har ändå varit bättre än att äldre behövt oroa sig för framtida boende, enligt Lena Slotte.

– Det viktigaste har varit att de som bott på Fridhemmet får det boende de önskar, och att de kunnat flytta ut i en takt som är bra.

Kommer inte tilllbaka

När renoveringen av hela huset är klar 2029 kommer inte Fridhemmet tillbaka. Servicehuset läggs ner, och i stället bygger staden seniorbostäder som går via vanliga bostadskön.

Alströmerhemmet som ligger i samma hus är ett somatiskt vård- och omsorgsboende. Det kommer däremot att återvända när renoveringen är avslutad.

Där har några få valt att flytta ut, men de flesta bor kvar i väntan på besked om vart de och personalen ska evakueras. Men då renoveringen har försenats något är det inget som brådskar, menar Lena Slotte.

– Det finns ett evakueringsboende som kan vara aktuellt, men frågan utreds fortfarande.

Upplever du att det finns en oro från boende och anhöriga?

– Nej, inte alls.