Hägerstensåsen
En tidig vårdag med sol är det gott om folk i Mellanbergsparken. Föräldrar med småbarn, pensionärer med stavar och hundägare med jyckar rör sig i det långsmala grönområdet där Hägerstensåsen möter Västertorp och Hägersten.
Här tänkte Stockholms stad bygga 700–900 bostäder. Men efter sex års planering avbryts Program Mellanbergsstråket. Investeringskostnaderna blev för stora.
– Skönt. Vi flyttade hit 2020, för att det fanns grönska och lite skog här. Det passade bra när vi skulle bilda familj. Strax efteråt blev planerna kända. Vi blev inte glada. Det låter bra att projektet inte blir av, säger föräldralediga Sofia Stendahl, som bor i ett höghus vid t-banan och är på promenad i vårsolen.
"Tack för det!", säger Kerstin Gäfvert när hon får reda på att jätteprojektet blåsts av. Hon bor i höghusen nära t-banespåren och är ofta ute och går i grönskan.
Märta Lefvert
Alla andra Mitt i pratar med känner likadant. De bor här och vill ha kvar det gröna.
– Tack för det beskedet. Jag har bott här sedan 2009 och trivs jättebra, för att det finns grönska och för att det är nära till tunnelbanan och Västertorpshallen, säger Kerstin Gäfvert, "glad pensionär".
Vi flyttade hit 2020, för att det fanns grönska och lite skog här.
Två avbrutna projekt
Hos Stockholms stad är stämningen möjligen lägre. För ett par veckor sedan pausades större delen av jätteprojektet Mälaräng i Bredäng/Mälarhöjden, med 1 000 bostäder. Orsaken var brist på intresse från byggherrar, i kristider.
Projektet i Mellanbergsparken stoppas inte av konjunkturskäl. Här satte bland annat skyfallshanteringen käppar i hjulen. Kostnaderna skulle bli för stora, för att förebygga översvämningar när marken hårdgjorts.
Man skulle också ha behövt bredda och flytta delar av Personnevägen, som löper längs parken. Detta för att säkra framkomligheten för bussar och för att ge plats för sopbilarnas angöring vid bostäderna. Dessutom hade vägen bitvis behövt lyftas, för att säkra räddningstjänstens framkomlighet.
Allt detta blev för dyrt.
"Vi har täta dialoger både internt och med byggaktörerna för att göra realistiska bedömningar i varje enskilt projekt, och se hur vi kan skapa de bästa förutsättningarna. Utgångspunkten generellt är att främst hitta lösningar som driver projekt framåt, men inte till vilket pris som helst", skriver Ebba von Platen, enhetschef vid exploateringskontoret, till Mitt i.
En mindre del av planerna lever dock kvar. Det kan bli 175–185 bostäder, främst nära t-banespåret, eftersom de bedöms kräva mindre investeringskostnader.
Låg byggtakt
Frågan är hur de avbrutna projekten påverkar stadens mål att bygga 140 000 bostäder till 2035.
"Vi behöver följa hur avbrutna och pausade projekt påverkar bostadsmålen. Just i dag är byggtakten för låg, men situationen kan förändras och vi siktar på att klara målet", skriver Ebba von Platen.
Idrotts- och simhallen flyttas inte
700–900 bostäder planerades i Mellanbergsstråket – grönområdet längs Personnevägen, mellan E4 och Avgiftsvägen. Nu blir det eventuellt 175–185 bostäder.
Tidigare var planen att riva Västertorps sim- och idrottshall och bygga en ny hall i Mellanbergsparken, intill Hägerstensbadet. Nu är planen att bygga den nya sim- och idrottshallen på samma plats som den nuvarande. Hösten 2027 har uppgetts som start.
Nära nio miljoner kronor har förgäves plöjts ner i Program Mellanbergsstråket sedan 2020.
Källa: Exploateringskontoret