Rotebro

– Ungefär 50 ton sopor brinner. Vi fick larmet klockan 08.32 och var på plats 08.45. Nu jobbar flera stationer med släckningen, säger Lovisa Axtelius, ledningsoperatör på Storstockholms brandförsvar.

Enligt räddningstjänsten finns det ingen risk för spridning.

Prognosen är att branden ska vara släckt vid 12-tiden.

Kraftig rökutveckling

Branden orsakar kraftig rökutveckling och rökpelare syns på långt håll.

– Dessutom blåser det en del. De som bor nära och upplever att det är rökigt och obehagligt kan gärna stänga fönster och dörrar om sig, säger Lovisa Axtelius.

Det är hos företaget PreZero Recycling som det brinner och det ska endast handla om ”brännbara sopor”.

– Det har varit en del bränder på avfallsanläggningar den senaste tiden och ofta har det då varit självantändande batterier, men jag vill inte spekulera i varför branden uppstod i det här fallet, säger Lars Lindvall, kommunikationschef på PreZero Recycling.