Österåker
Östanå gods får jaga bäver med slagfällor och riva bävrarnas dämmen som orsakar översvämningar – trots att det inte är säsong.
Det har länsstyrelsen beslutat sedan bävrarna, enligt Östanå gods, orsakat skador på skog och mark för 1,5 miljon kronor. Enligt godset är situationen akut.
– Det började med att det var sporadiska problem. Men de senaste två åren har det byggts dämmen i en sådan fart att vi inte hinner med, säger Gustav Boström på Östanå Gods AB.
Gustav Boström berättar att bävrarna bygger hyddor i ett rasande tempo.
Gustav Boström
– Även om vi river dem så bygger de nya på bara ett par dagar.
– Det är ett fantastiskt och flitigt djur. Men det blir problem när vatten kommer över vägar eller över skogsmark eller åker. Då blir det ganska stora ekonomiska skador.
Skogen dör
Gustav Boström berättar att han först trodde det rörde sig om barkborreangrepp när han såg skog som legat under vatten och dött.
Det är inte lätt alltså.
I beslutet kan man läsa att det finns uppskattningsvis ett 50-tal bävrar på godsets mark i Österåker och till en del även i Vallentuna och Norrtälje.
Jakten kommer att bedrivas i och i vattendrag kopplade till sjöarna Rumsättrasjön, Hersen, Storsjön, Trehörningen, Starrmorasjön, Norrsjön, Viren, Alten och Losjön.
Hur många ska bort?
– Det är svårt att säga, men man måste nog komma ner till nivåer så det är hanterbart och vi inte behöver riva dämmen varje vecka. Det är ju vissa ställen som ställer till det.
Länsstyrelsens beslut kom redan mitten av november så Östanå gods har redan hunnit testa fällorna.
– Vi har kört några veckor, men vi har inte fått någon än. Man måste lära sig var de går.
Svårjagade
Han tillägger också att fällorna måste placeras så att inga andra djur än bävrar riskerar att hamna i dem.
Hur är de att jaga - traditionellt?
– Det är inte lätt alltså. Man måste vara uppe sent på kvällen. Man måste komma rätt i vind och vara tyst. Jag har aldrig lyckats. Det mest effektiva tycks vara jakt från båt.
Bävrar finns även i Stockholm där Gustav Boström bor – som här vid Djurgårdskanalen.
Gustav Boström
Östanås tillstånd att riva dämmen utanför säsongen gäller till och med den 30 april och slagfälla får användas till och med den 10 maj.
I vanliga fall får bäverdämmen bara rivas utan särskilt tillstånd under perioden 1 maj–30 september.
Senast sista maj ska Östanå rapportera till Länsstyrelsen hur många bävrar som fällts med fällor och jakt samt hur många dämmen som rivits.
Jakt med fälla
Enligt Naturvårdsverkets föreskrifter krävs tillstånd från länsstyrelsen vid jakt med fångstredskap som dödar bäver.
Länsstyrelsen får ge tillstånd om det i första hand syftar till att förebygga eller förhindra skada orsakad av bäver och om användandet sker utan att skada andra djur.
Fångstredskap ska vara typgodkända och slagfälla för bäver får endast användas av personer som genomgått en särskild utbildning.
Källa: Länsstyrelsen Stockholm
Bäver stoppade fotbollsfest i Österåker
Båda gångerna Sverige spelade för att nå fotbolls-VM nyligen – var över 400 hushåll strömlösa i norra Österåker. Anledningen var bävrar som fällt träd på ledningar.
Har bävrar något särskilt emot fotboll? Det kan man i alla fall tro efter den senaste veckan.
Bägge gånger då herrlandslaget spelade VM-playoff mot Italien orsakade nämligen bävrar strömavbrott i norra Österåker så att cirka 440 hushåll mellan Åsättra och Vira bruk drabbades.
– Jag tycker synd om de som missade hela första matchen och första halvlek i den andra, säger Lena Berglund, regionchef på energibolaget Eon.
I fredags (10/11) gick strömmen klockan 18:54 och avbrottet varade i tre och en halv timme, så att alla de som sett fram emot matchen missade i stort sett hela Sveriges 1-0 seger.
I den andra och avgörande matchen i måndags (13/11) bröts strömmen redan vid 15-tiden, och den var inte tillbaka förrän efter fem och en halv timme, lagom till halvlekspausen.
Naturligtvis drabbades även kunder som inte tänkt följa fotbollen.
Det här var femte gången sedan i somras som bävrar orsakade strömavbrott i norra Österåker, men nu väntar åtgärder.
– Vi har kontaktat en naturvårdare i Österåker som ska göra en bedömning av vad man kan göra, säger Lena Berglund.
Jag tycker synd om de som missade hela första matchen
Bävrar bakom fem strömavbrott under hösten
2017-11-13: Strömavbrott i fem och en halv timme. Orsak: Bäver som fällt två träd på linjen. Även en stolpe som lutade.
2017-11-10: Strömavbrott i tre och en halv timme. Orsak: Träd hade fallit på ledningen på grund av en bäver.
2017-10-25: Strömavbrott i sju och en halv timme. Orsak: En björk hade fallit på en ledning på grund av en bäver.
2017-09-16: Strömavbrott i drygt tre timmar. Orsak: Ett träd hade fallit över ledningen på grund av en bäver.
2017-08-22: Strömavbrott i fyra timmar och 40 minuter. Orsak: Ett träd hade fallit över ledningen på grund av en bäver.