Förberedelserna till terrorbrottet har enligt åklagaren skett i Stockholms och Skåne län från augusti 2024 till februari 2025.
– Vi menar att syftet med förberedelserna har varit att i Islamiska statens namn injaga allvarlig fruktan hos befolkningen. Den brottsliga gärningen hade allvarligt kunnat skada Sverige, säger vice chefsåklagare Henrik Olin, i ett pressmeddelande.
Misstänks för mordförsök i Tyskland
På torsdag väntas åtal väckas mot 18-åringen för en rad brott, bland annat mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott och utbildning för terrorism, grovt brott.
Den 18-årige mannen är dessutom, tillsammans med en 17-åring, misstänk för deltagande i terroristorganisation, grovt brott samt ett mordförsök i den tyska staden Eppstein i augusti förra året.
Dömd för stenkastning mot polisen
Den misstänkta 18-åringen är tidigare dömd för grovt sabotage mot blåljusverksamhet efter att ha kastat sten och slagit sönder ett polisfordon i samband med en koranbränning i Linköping år 2022. Samma år dömdes mannen för ett rån och narkotikabrott.