Hässelby villastad
Klockan var runt 23.30 den 2 juni i år. En familj satt i soffan hemma i villan i Hässelby villastad när de plötsligt hörde hur skott sköts rakt genom ytterdörren.
Alla i familjen sprang upp på andra våningen och låste in sig i ett rum, samtidigt som de larmade polis.
Två 17-åringar "pepprade in genom huset" står det i förundersökningsprotokollet.
Vi lägger ner allt om du ger oss 300 000.
Greps en timme senare
Där framgår också att en i familjen bara dagar innan hade hotats efter att ha vittnat i en brottsutredning.
De två 17-åringarna greps av polis då de satt i en taxi någon timme efter skottlossningen.
Knappt tre veckor efter beskjutningen knackade en 17-åring på och räckte över en telefon där följande hot förmedlades:
"Vi lägger ner allt om du ger oss 300 000, eller så kommer vi att klippa någon i din familj eller spränga huset."
Uppgifter i utredningen gör gällande att skottlossningen mot villan var en hämndaktion, men att bevisa samband har visat sig svårt. Målsägandebiträdet vittnar om hur den utsatta familjen velat dra sig ur av rädsla för sin egen säkerhet. Även andra personer har velat ta tillbaka vittnesmål.
Medhjälp till olaga hot
Ändå har åklagaren Anna Wennergren lyckats få en fällande dom. De två 17-åringarna som sköt in i villan döms av Solna tingsrätt mot sitt nekande för mordförsök och grovt vapenbrott till sluten ungdomsvård i två år respektive ett år och åtta månader.
17-åringen, som förmedlade hotet den 21 juni, döms för medhjälp till olaga hot till ungdomstjänst i 50 timmar. Han stod dock åtalad för grovt utpressningsförsök.
– Vi har inte kunnat fastställa något tydligt motiv i något av fallen. För oss är detta två separata ärenden utan känt samband, säger Anna Wennergren.
Ingen person skadades vid beskjutningen. De två 17-åringarna som dömts till sluten ungdomsvård har överklagat domen.
Två tonåringar anhållna efter skott mot bostad
Två tonåringar har anhållits efter att skott avlossats mot en bostad i Hässelby under natten mot onsdagen. Ingen person skadades, trots att det fanns människor hemma när skotten träffade bostaden.
Hässelby
Polisen ryckte ut till platsen klockan 23.30 på tisdagen. Enligt polisen finns det tecken på att någon skjutit in i bostaden, vilket har lett till att en förundersökning om försök till mord och grovt vapenbrott inletts.
Under natten arbetade polisen med att säkra spår och söka efter misstänkta gärningspersoner. Ett stort antal personer kontrollerades i området, samtidigt som polishund sökte efter spår och polisens kameraoperatörer gick igenom övervakningsfilmer.
Tonårspojkar anhållna
Vid 05.30-tiden meddelade polisen att två personer gripits i ärendet. En halvtimme senare uppgavs att de båda misstänkta är anhållna.
De misstänkta är två tonårspojkar över 15 år.
Larmet om en skottlossning i Hässelby kom vid 23.30 på tisdagen. Bilden är en arkivbild.
Sacharias Källdén