I veckan började Stockholms nyutbildade poliser. 160 nya polisasistenter sattes i tjänst i stan.

Beskedet kommer efter drygt tio år där Stockholm hamnat efter i rekryteringen. Enligt statistik från Polisförbundet har alla regioner i landet ökat sin polistäthet – förutom Stockholm.

– I samband med en politisk vilja att vi ska bli fler poliser så har vi behövt rekrytera många fler. Då har vi i Stockholm legat lite efter. Vi har haft svårare att fylla polisskolan, säger Tobias Bergkvist, biträdande regionpolischef.

Regeringens mål är att det ska finnas 300 poliser per 100 000 invånare. I Stockholm ligger den siffran idag på 214 enligt Polisförbundet. Det är en minskning på 17 sedan 2015.

Tobias Bergkvist är biträdande regionpolischef i Stockholm.

Tobias Bergkvist är biträdande regionpolischef i Stockholm.

Polismyndigheten/Pressbild

Dyrt att bo och stor konkurrens

Tobias Bergkvist tror att det finns flera anledningar till det, bland annat att det är dyrare att bo här och svårare att hitta bostad. Men även att det finns mer konkurrens på arbetsmarknaden.

I Stockholm samlas flera aktörer inom samma branch och myndigheter som exempelvis Säpo och Försvaret, som båda växer.

– Vi har även nationella avdelningar här, som NOA. Och det är vanligt att man flyttar mellan myndigheter. På mindre orter finns inte samma utbud. Stockholm blir lite som en plantskola. Det är naturligt med en något högre rörlighet än i övriga regioner. Därför behövs en lite högre påfyllnad av nya poliser, säger han.

Ser ni att den eskalerande gängkriminaliteten i Stockholm lett till att färre söker?

– Man skulle kunna ha en farhåga om att fler skulle tro att det är tufft klimat. Men det känns som att folk som söker sig till uppdraget för att man känner att man vill göra skillnad. Så vi ser ingen negativ effekt i den bemärkelsen, snarare tvärtom att folk vill bidra.

De ser även att poliser startar sin karriär i Stockholm när man är yngre för att sedan flytta till andra regioner, något han menar är svårare att göra något åt.

Nu söker och antas fler

Sedan ett år tillbaka syns fler sökande och att fler antas. Ökningen tror Tobias Bergqvist handlar både om ett arbete att öka attraktiviteten utåt och medarbetarnöjdheten internt.

– Vi ser även att sjukskrivningarna minskar, färre slutar och övertiden minskar. I flera undersökningar ser vi att trivseln och polismyndighetens attraktivitet ökar, vilket är väldigt glädjande, säger han.

För att locka fler har man även arbetat med saker som bostadshjälp där aspiranter får hjälp att få kontakt med bostadsbolag, tjejkvällar och lönetillägg. Aspiranter som söker sig till Stockholm får sedan 1 januari 5000 kronor extra under aspirantutbildningen och efter utbildningen får nya polisassistenter upp till 3500 kronor.

– Nu ser vi att det börjar få genomslag och nu har vi i princip fullsatt, säger han.

Nu hoppas de kunna hålla i siffrorna för att nå upp till regeringens mål och närma sig resten av EU vad det gäller polistäthet. I dag ligger EU-snittet på 334 poliser per 100 000 invånare.

– Vi behöver jobba både internt och externt för att säkra kompetensen långsiktigt. Vi behöver beskriva uppdraget och inte vara slutna. Det bästa är om vi är en attraktiv arbetsgivare internt, och det går åt rätt håll.