Undersökningen omfattar 240 enkätsvar från ungdomar i åldrarna 13-20 år som har samlats in i Västra Göteborg de senaste veckorna. Frågorna har utarbetats av tio ungdomar som i sommar jobbar på uppdrag av stadsdelsförvaltningen Västra Göteborg för att kartlägga ungas uppväxtvillkor.

– Vi har valt vanliga men viktiga frågor och funderat på vad vi själva ville ha reda på, säger Svea Hjalmarsson, 15.

Och det är en hel del som behöver förbättras för att unga ska må bra. I undersökningen har det bland annat visat sig att mer än hälften av de tillfrågade saknar samlingsplatser där man kan träffas utanför skoltid, som exempelvis parker och fritidsgårdar.

– Det finns för få ställen att hänga på och då blir det att folk samlas utanför matbutiken och andra ställen i stället. Det kan skapa otrygghet, säger Ilyaas Abdi, 16, och Elias Liljenberg, 16, som också jobbat med undersökningen.

Vuxna borde lyssna

En annan sak som flera efterlyser är mer uppmärksamhet från vuxna. Redan i grundskolan börjar många elever känna oro, stress och prestationsångest. Ofta handlar det om rädsla att få dåliga betyg, tror Ebba Färdmar, 15.

– Det är en hög press och jag tror att många inte vågar fråga läraren om saker av rädsla för att sänka sitt betyg. Man kanske är rädd för att personligheten spelar ini vilket betyg man får, säger hon.

Det handlar om att få en bättre dialog lärare och elever emellan, tror hon. Att äta lunch tillsammans kan vara en bra idé, rätt stöd i vardagen är viktigt.

– Att gå till en kurator om man har problem är kanske inte så lätt, för då ser alla att man går in där. Unga behöver mer uppmärksamhet av sina lärare och det gäller nog även från föräldrar, säger Ebba Färdmar.

Hon och kollegorna är anställda på företaget Ung Handlingskraft och totalt har de jobbat i tre veckor med att genomföra undersökningen. Ett annorlunda sommarjobb med mycket ansvar, där ungdomarna stått för både utformning och genomförande. Nu återstår att presentera resultatet för bland annat kommunen.

– Vi hoppas på att kunna påverka, säger Svea Hjalmarsson.

Många har framtidstro

Något hon har reagerat på under sina tre jobbveckor är hur positivt många av de hon intervjuat ser på framtiden.

– De vill bli fotbollsproffs, marinbiolog eller civilingenjör. Nästan alla vi frågat har framtidsdrömmar och tror att de kan gå i uppfyllelse så det har verkligen varit positivt, säger hon.