Det var den 9 december förra året som Göteborgs Synagoga i centrala Göteborg utsattes för skadegörelse. Ett tio-tal unga personer kastade brandfacklor mot synagogan och mot två bilar som stod parkerade utanför judiska församlingens fastighet innan de försvann från platsen.
LADDA NER VÅR APP: Iphone Android
Under måndagen dömdes tre män, 24, 22 och 19 år gamla, för händelsen. Trots att skadegörelsen inte gjorde någon större skada har tingsrätten kommit fram till att männen gjort sig skyldiga till grovt olaga hot och grov skadegörelse.
Med hjälp av teknisk bevisning i form av bland annat övervakningsfilmer, männens mobiltelefoner och fynd på brottsplatsen har de tre männen knutits till händelsen.
Två av döms till fängelse i två år och en döms till fängelse i ett år och tre månader. En av männen, en palestinier som har fått avslag på sin asylansökan, ska också utvisas ur Sverige med förbud att återvända inom tio år. De två övriga männen, med permanenta uppehållstillstånd, har flyktingstatus som enligt tingsrätten hindrar utvisning.
En stor anledning till strafftiden beror på att rätten menar att händelsen utgör ett hatbrott där syftet varit att hota, skada och kränka den judiska folkgruppen.
Läs också: Manifestation i synagogan efter brandbomberna
Läs också: Judiska församlingen vill ha mer säkerhetspengar