Staden ska införa ett nytt koncept: Lekgator. Tanken är att vissa platser kring skolor och förskolor helt ska stängas av för biltrafik till förmån för lek, där redskap, markmålningar och möbler kommer sättas ut.
Syftet är att barnen ska få större ytor att leka på, samtidigt som trafiksäkerheten ska öka.
Till en början ska lekgatorna testas på tre platser, varav en i Järva, närmare bestämt i Husby. Vid delar av vändplanen vid förskolorna Lofoten och Regnbågen, vid Lofotengatan, är biltrafik snart ett minne blott.
– Vi vill uppmuntra till att barn i större utsträckning ska gå och cykla till skolan. Forskning visar att det är viktigt för barnens hälsa att röra på sig och då bakas vardagsmotionen in i något som ändå behöver göras – att ta sig till och från skolan, säger trafikborgarrådet Lars Strömgren (MP).
Trafikborgarrådet Lars Strömgren (MP).
Miljöpartiet Stockholms stad
Växter, vimplar, belysning
På vändplanen vid Lofotengatan bedöms trafiken främst utgöras av fordon som åker till och från ett parkeringsdäck vid platsen.
Här finns även fem ytterligare parkeringsplatser i anslutning till däcket. Enligt staden kommer åtminstone två av dessa utgå. Vägen är bred, och de bilar som behöver ta sig fram där bedöms kunna göra det ändå.
Befintlig körbana och gångbana kommer möbleras genom växtlighet, belysningsslingor, vimplar och sittmöbler.
På plats snart
Enligt staden har andelen barn som tar sig till skolan för egen maskin minskat de senaste årtiondena och fler vuxna skjutsar sina barn.
– Det är inte ovanligt att höra från föräldrar att de inte vill släppa i väg sina barn till skolan för att det är osäkert med trafiken, vilket uppstår när föräldrar skjutsar barnen ända fram. Sedan ger det här även förbättrad luftkvalitet vid skolorna, säger Lars Strömgren.
Lekgatorna kommer på plats under hösten och delar av möblemanget lånas från stadens sommargåtor och sommartorg.
– Det görs först i mer tillfällig form för att sedan utvärderas. Men det är givet att lekgatorna blir permanenta.
Ambitionen är sedan att sprida lekgator till fler ställen.
– Vi har identifierat skolor där det kan vara lämpligt, men vilka det är kan jag inte säga än.
Projektets budget ligger på 25–33 miljoner kronor.