Natten till söndag hörde flera personer skottlossning vid Askimsbadet. Polisen larmas till platsen där de finner en beskjuten bil dock hittas ingen skadad men vittnen uppger för polisen att de sett flera springa från platsen.
– När vi kommer dit hittar vi en bil som är beskjuten men det finns inga spår efter några skadade personer. Däremot hittar vi ett antal tomhylsor från vapen. Så vi förstår att att det har skjutits på platsen, säger Tommy Nyman, polisens presstalesman.
Vid halv ett-tiden samma natt kommer två personer in till ett sjukhus i Göteborg. Det visar sig att den ene mannen fått en skottskada i benet, skadan bedöms som lindrig.
Båda männen hämtades av polis för att bli förhörda om skjutningen vid Askimsbadet.
– Det har förhörts som utsatta för brott men de har inte mycket att berätta, säger Tommy Nyman.
Den skottskakade mannen är i 25-årsåldern. Polisen har sökt i området med helikopter och hundpatruller men än har ingen misstänkt kunnat gripas. Händelsen rubriceras som försök till mord.
Har skottlossningen några kopplingar till tidigare skjutningar i Göteborg?
– Det får vi titta på utifrån vilka de här personerna är. Det är för tidigt att säga om de har några kopplingar till tidigare skjutningar som går att konstatera.