Mellan 13 och 17 augusti visas fem filmer i Rålambshovsparken. Årets program är en "hyllning till kärlekens skuggsidor – när passionen brinner för starkt, går för snabbt eller slutar i kaos."
När lammen tystnar och Indiana Jones är några av rullarna som visas i Rålis.
– Det här är filmer som slår an något i hjärtat, och det finns inget vackrare än att få uppleva dem tillsammans med tusentals andra en varm sommarkväll. Det blir känslor, magi, spänning och romantik – precis som film ska vara, säger Beatrice Karlsson, programchef.
Smygstartar på vatten
Allt smygstartar dessutom den 8 augusti med Nordens största bio på vatten vid Stadshuskajen. Wes Andersons tragikomiska havsdrama The Life Aquatic visas då på en stor dubbelsidig bioskärm placerad mitt i vattnet utanför Stadshuset.
Besökare kan ta plats i båt, på SUP eller längs kajen för en unik filmupplevelse med Stadshuset som fond.
– Vi vill hela tiden hitta nya sätt att uppleva film på, och vad kan vara mer somrigt och storslaget än bio till sjöss mitt i Stockholm? Boat-In Cinema är både en hyllning till filmens magi och till stadens vatten. Det här blir en kväll att minnas, säger Magnus Larsson, marknadschef på Stockholms filmfestival