Det var under fredagskvällen 9 april, som en 25-årig man blev knivstucken så allvarligt att han senare avled på sjukhuset.

Enligt vittnesuppgifter ska dådet ha skett i samband med ett bråk mellan flera unga män på platsen.

Polisen grep snabbt två personer misstänkta för brottet. De två männen är nu häktade på sannolika skäl misstänkta för mord, rapporterar Göteborgs-Posten.

En tredje person uppges också vara inblandad i dådet har i dag, tisdag gripits av polis.

– Vi har ingen motivbild, ingen förklaring till händelsen. Vi arbetar med vittnesmål, och analyserar beslag. Den tekniska undersökningen är heller inte helt klar, säger kammaråklagare Elisabeth Trouvé till GP.

I förhör har de två männen erkänt att de befunnit sig på platsen men förnekar att de utdelat knivhugg.  

Tidigare dömd

En av de två misstänkta gärningsmännen är tidigare dömd för flera brott men var vid tillfället på fri fot i väntan på verkställighet, sedan en hovrättsdom på ett år och tio månaders fängelse överklagats till Högsta domstolen, skriver GP.