Han fick en tuff start i livet. Första gången han misshandlades av en person i sin närhet var han bara 6 år och det skulle inte sluta förrän förrän 14 år senare.
– Personen förminskade mig på grund av min funktionsnedsättning, jag har Aspergers syndrom. Jag antar att hen inte kunde hantera det, säger Markus Borg.
Misshandeln, som bland annat bestod av nedvärderande kommentarer, hot och slag, satte djupa spår i honom som senare ledde till depression och självmordstankar.
Hittade tröst i musiken
Han försökte ett par gånger att berätta för personal på skolan och för sin kontaktperson, men upplevde aldrig att någon tog det på allvar. Istället började han skriva musik.
– I låtarna kunde jag skriva om sådant jag varit med om som jag inte kunde berätta och det fick mig att må bättre.
Intresset för musik växte och idag skriver han låtar under artistnamnet Alexsus.
Arrangerar stödkonsert
Fredagen den 20 september arrangerar han, i samarbete med den ideella organisationen Suicid Zero, En konsert för livet. Syftet är att bryta tabun kring självmord.
Idag har han lämnat den svåra tiden bakom sig och blickar istället framåt, men erfarenheterna vill han använda för att hjälpa andra.
– Normen är att inte prata om hur vi egentligen mår. Jag har genom hela livet märkt hur jag tystats ner så fort jag börjat prata om känslor. Därför vill jag göra något för att bryta den tystnaden.