När Boplats gör bokslut över föregående år är det inte mycket som förändrats jämfört med året innan. Det är fortfarande långa kötider som gäller och de områden som brukar vara mest populära – och därmed längst kötid – är det även i år.
Exempelvis måste man i genomsnitt köa i 9,7 år för en lägenhet i Majorna-Linné och 8,9 år för en lägenhet i Centrum.
Sedan Boplats bostadskö bildades har den genomsnittliga kötiden alltid ökat år för år. Men i år har det skett ett trendbrott enligt ett pressmeddelande från Boplats. Kötiden har nämligen minskat något under 2021 jämfört med året innan.
– Det skulle kunna bero på pandemin och att personer som har sitt nuvarande boende i en hyresrätt har varit mindre aktiva i sitt sökande, säger Maria Meyer-Martins, vd för Boplats Göteborg, i pressmeddelandet.
Tillfällig nedgång?
Förutom i Majorna-Linné, Centrum samt Östra Göteborg har kötiden minskat i samtliga stadsdelar. Störst skillnad syns i Askim-Frölunda-Högsbo där den genomsnittliga kötiden har gått från 7,2 år till 6,0 år. Även Norra Hisingen har det skett en förändring. Där har kötiden gått minskat från 5,9 år till 5,1 år.
– Vi kommer att följa utvecklingen de kommande åren för att se om det handlar om en tillfällig nedgång, eller ett ihållande trendbrott, säger Maria Meyer-Martins.
I fjol tillkom 955 nybyggda lägenheter till marknaden. Nyproducerade lägenheter har vanligtvis färre sökande och kortare kötid enligt Boplats egen statistik.