Ni kanske har sett lastbilen? En ordinär flyttbil som försetts med högljudda budskap på svart bakgrund. Frasses Fulflyttar propagerar för kärlek, antifascism, socialism och feminism i världen.
– Våra kunder röstar nog inte på högern direkt, säger en av de anställda.
Inga namn och inga ansikten. Alla som arbetar på firman Frasses Fulflyttar är anonyma. Enligt propagandaministern (de har faktiskt en sån) är anledningen "att idéerna ska stå i centrum, inte de köttpåsar som idéerna tillfälligt har flyttat in i".
Att verkligen ta reda på vad Frasses Fulflyttar är för några är inte helt enkelt. De som bär möbler i Göteborg vill inte uttala sig och svaret på mejl kommer från någon som kallar sig Lyfta Tungtsson.
Propagandaministern har förvisso sitt namn som avsändaradress i mejlen, men vill inte synas i tidningen. Han – så mycket kan vi avslöja – är heller inte bekväm med att prata i telefon eftersom han har dålig erfarenhet av hur "telefonsamtal förvaltas i skrift".
Istället svarar han på mejl.
– Vi är en ideell förening som äger ett aktiebolag och därigenom äger ingen någonting, samtidigt som alla äger allt. Det finns ingen färdig företagsform för oss frihetliga socialister så vi valde en existens i gränslandet mellan två explicita motsatser, förklarar propagandaministern.
Det finns tusen frågor att ställa till en flyttfirma som påstår att de "försörjer fyllon och filosofer" och där de anställda maskerar sina ansikten inför kameran. Svaren på mejl är inte heller kristallklara.
Vilka jobbar hos er?
– Ett gäng kärleksfulla huven som inte vill ha någon förbannad jävla chefsjävel och som saknar alla ambitioner att själv bli en sprättig liten boss, förman eller chef.
Vad har frassarna i lön?
– Alla tjänar 260 kronor i timmen oavsett om de jobbar med flytt eller våra hushållsrevolutionära städtjänster. Det är hundra kronor mer än kollektivavtal. Det är vad som händer när man skär huvudet av kapitalismen.
Från Malmö till Göteborg
Det började i Malmö för tio år sedan. Ett gäng flyttkillar hade ledsnat på att jobba för stadens olika flyttfirmor och gjorde en egen logga på skämt. I dag har företaget vuxit till 25-30 personer som arbetar med flytt och städtjänster runt om i Malmö.
Varje genomförd flytt genererar pengar till olika hjälporganisationer. Målet är att ge bort tio procent av vad kunden betalar i timpris.
– Vi skänker framförallt till kvinnojouren eftersom vi är verksamma i en mansdominerad bransch med allt vad det innebär och uteblir, säger propagandaministern.
Sedan förra året finns Frasses Fulflyttar även i Göteborg. Här går en del av den lokala förtjänsten till Rosenlundsstödet som arbetar mot gatuprostitution.
Göteborgsfilialen har fått stort genomslag, särskilt i Majorna, säger en av de anställda bakom masken.
– Nu har vi så mycket att göra att vi måste tacka nej till uppdrag. Tanken är att skaffa en bil till i Göteborg.