För snart två och ett halvt år sedan förändrades Tynnereds siluett när den nya syrisk-ortodoxa kyrkan stod klar. Kyrkans yttre smälter in i omgivningen samtidigt som den pampiga byggnaden sticker ut.
– Kyrkans form är lite blandad. Den är lite orientalisk men också lite västerländsk, säger Fader Abraham Garis präst i St. Gabriels församling.
Kyrkan är den största av tre syrisk-ortodoxa församlingar i Göteborg. De flesta medlemmar bor i Västra Frölunda och församlingen som hela tiden blir större växte ur sin gamla kyrka. Den nya rymmer omkring 800 personer och på söndagar är den ljusa kyrkan full av liv.
– Det är omkring 400 till 500 personer som kommer. En präst i en syrisk-ortodox kyrka riskerar inte att bli arbetslös, säger Fader Abraham Garis med ett leende.
Detaljerna skiljer
Fader Abraham Garis har varit präst i 29 år. Han visar stolt upp några av kyrkans klenoder som skiljer från den protestantiska kyrkan. Det är mer guld och färg här.
– Här är den liturgiska bibeln. Den pryds av bilder från berättelser ur bibeln. De troende kysser den, berättar han.
Dopfunten i marmor är något större än i svenska kyrkan.
– Vi har helkroppsdop och sätter ner barnet i vattnet som är ljummet och skönt. Barnen älskar vatten.
”Gå in för att hitta barmhärtighet, be honom. Han ger barmhärtigheten.” Fader Abraham Garis översätter skriften på Barmhärtighetens port som ramar in altaret.
– Det är Guds stora port. Det betyder att Gud har ett stort hjärta för att ta emot allas förböner, berättar han.
En annan fin detalj som ingår i gudstjänsten är hållarna för rökelse.
– Diakonen går runt och plingar, de kallar de troende för att öppna hjärtat för bön och andlighet. Klockarna representerar de tolv apostlarna, säger Fader Abraham Garis.
Mer än bön
Kyrkan är ett bönerum men samtidigt också en mötesplats för assyrier/syrianer. Församlingen erbjuder en rad olika verksamheter för seniorer, kvinnor, barn och ungdomar. Språk och kultur, syriska språket, bibelstudier och sångkör står på schemat.
– Vi vill vara aktiva och erbjuda någonting så att barn och ungdomar älskar att komma hit. Det är inte så lätt att fånga upp ungdomar i dag, säger Fader Abraham Garis.