LYSSNA PÅ PODDEN HÄR
När Gustav II Adolf år 1621 beslutar att staden Göteborg ska byggas har hans fars verk – en förlaga till Göteborg på Färjenäs på Hisingen – blivit nerbränt.
Med bergen Otterhällan och Kvarnberget som skydd tänker Gustav Adolf att han hittat en perfekt plats för en ny stad. Och så blev det.
Stadens officiella årsdag blir 4 juni, 1621 då Göteborg får sina stadsprivilegier.
– Det är något som en stad måste ha för att bedriva verksamhet som inte är jordbruk eller bergsbruk. Det handlar om att handel och staden ska fungera rent administrativt och juridiskt, säger Mattias Axelsson, göteborgskännare.
Dåtidens torg blev snabbt ett nav för makten. Det första rådhuset byggdes under 1620-talet men brann snart ner som så mycket annat under denna tid. Men platsen blev samtidigt en viktig handelsplats under ett par sekel framöver.
– Torget var livligt besökt på marknaderna och under högvaktens vaktparad. Men folk kom även för att titta på brottslingar som var fastkedjade vid en skampåle. Spöstraff på torget lockade också.
Lejonet av Norden
Gustav Adolf är däremot i stort sett bort glömd. Det är först under 1800-talet i samband med nationalromantiken som man började dyrka gamla kungar och det blev en kult kring Göteborgs grundare eller Lejonet av Nordens dödsdag – 6 november, år 1632.
– Det vi har kvar från det storslagna firandet är Gustav Adolfs bakelsen som vi äter varje år, 6 november. Och statyn på torget förstås.
Statyns historia är en berättelse i sig.
Modellen skapades av konstnären Bengt Erland Fogelberg men kompetensen att gjuta en staty i den kalibern fanns inte i Sverige så modellen skickades till Rom. Men i mitten av 1800-talet är det oroligt i Europa och pengarna kommer aldrig fram och man är rädd att vaxmodellen ska smälta i sommarvärmen.
– På något sätt kom modellen ner till Rom men då blev det krig i Italien. Modellen klarade sig trots allt och ett par år senare göts den till sist i München.
Glädjebeskedet når löpsedlarna i Göteborg:
”Ett av vår tids mest förnämsta och mest fulländade konstverk.”
Saknade ett finger
Men båtfärden från Tyskland till Göteborg gick inte som planerat. Fartyget sjönk och när statyn bärgades saknades viktiga detaljer.
– Fjädern i hatten, ett finger och värjan var borta. Det anstod inte Lejonet från Norden att sakna detta.
Modellen fanns som tur var kvar och en ny staty kunde gjutas och resas hyffsat snabbt.
Och sedan år 1854 står Göteborgs grundare upphöjd på Gustav Adolfs torg, med ett bestämt pekande finger: ”Här ska staden ligga.”