Räddningstjänsten fick larmet klockan 13.39 på fredagen. En brand hade utbrutit i en lägenhet på tredje våningen i ett höghus på Mandolingatan i Frölunda. Räddningstjänsten åkte dit med sju enheter.

– Vi har varit inne med rökdykare och släckt branden och även ventilerat lägenheten och trappuppgången, säger Åsa Opperud på räddningstjänstens larm- och ledningscentral.

Vid klockan 15 var branden släckt och räddningstjänstens arbete bestod framförallt i att ventilera och bevaka.

Det är okänt om någon person befann sig i lägenheten när branden utbröt. Huset behövde inte evakueras under släckningsarbetet.

– Vi har inga uppgifter på personskador. Vi försöker nå lägenhetsinnehavaren men har inte lyckats med det ännu, säger polisens presstalesperson Anna Göransson.