– Det här är det roligaste jag någonsin gjort, säger Katrin Axelsson, event- och marknadsansvarig och ny ägare av havsrestaurangen Särö Blomstermåla.

En vecka har gått sedan hon tillsammans med sambon Per Edwall, sonen Axel Ardfelt, restaurangchef och Christopher Sanderson, köksmästare, nyöppnade den anrika restaurangen vid Särö Västerskog.

– Vi renoverade rubbet på tre dagar. Målade, tapetserade och lackade golv. Vi fick slita hårt, men nu är det ett helt nytt ställe.

Märklig start

Teamet tog över restaurangen redan i början av året med siktet inställt på en rivstart med bröllop och fester under våren och sommaren.

Men coronapandemin ställde allt på ända och de tvingades istället vänta med öppningen till den 3 september.

– Det var tråkigt, men vi fick chans att ta det lugnt under våren och nu är vi riktigt taggade på att komma igång, säger Katrin Axelsson.

Att ta över Särö Blomstermåla har varit en dröm ända sedan hon drev inneklubben New Yaki på Avenyn under 70- och 80-talet.

– Vi var mycket här ute på 80-talet och ordnade med bröllop. Det blir roligt när vi kan komma igång med större fester och bröllop.

Känner alla

Katrin Axelsson är en välkänd profil i trakterna, dels eftersom hon är bosatt i Hovås och dels efter att i över 20 år ha drivit Hovås golfkrog.

– Jag skulle nog säga att jag känner 80 procent av alla våra gäster. Och jag tycker det är så roligt. Här ska man alltid känna sig välkommen.