– Jag vet inte vad jag ska säga, det är en stor besvikelse. Vi har haft en heltidsanställd kanslist som vi sa upp i september. Vi har inte ens pengar att betala den uppsägningstiden han har kvar, säger Enis Radoncic, kassör, allt-i-allo och tidigare spelare i Lärje/Angered IF.
Läs också: Nödropet: Fotbollen hotad i förorten
Läs också: Slåss för sin överlevnad
Klubben bildades 1988 och ingick mellan 2015 och 2017 i IF Angered United, innan man bröt sig ur och återtog det gamla föreningsnamnet. Klubbens största profil är Frankie Boayke som var aktiv som spelare och tränare i 20 år innan han gick över till Angered FC.
Att Lärje nu avvecklar sitt herrlag betyder att spelarna är fria att gå till andra klubbar.
– Spelarna och alla som tittat på Lärje och känner till oss säger att de förstår. Det var bara en tidsfråga. Vi hade egentligen inte ekonomi för en heltidskanslist.
Kvar i föreningen finns nu endast ett damlag som spelar i motionsserien.
Vad tänker du kring klubbens framtid?
– Jag vet inte vad som händer imorgon. Det ser inte så ljust ut, men om det kommer en tjej från Dubai med en miljon så kanske vi löser det, men hon kommer nog inte, säger Enis Radoncic och skrattar uppgivet.
– Ska vi börja med herrfotbollen igen måste vi göra det från division 7, men jag tror inte att så många är sugna på det.