På fredag öppnar dörrarna återigen till landets största mässa för unga mellan 18 och 30. Över fyrtio arbetsgivare var anmälda som utställare och arrangörerna har inför mässan förhoppningen att nå mellan 1200-1300 besökare.

– Vi ställer krav på företagen som ställer ut. De ska ha ett konkret anställningsläge där och då, den dagen, annars får de inte ställa ut. Det finns så många jobbmässor som inte levererar, säger arrangören Lotta Susanne Forsberg.

Förra året kom det 950 besökare och 191 anställningar förmedlades. I år hoppas man på runt 250 jobb förutsatt att man bibehåller samma nivå. Det som gör mässan så uppskattad, menar arrangörerna, är att arbetsgivarna hittar rätt personer.

Lotta Susanne Forsberg poängterar att Skarpt läge också arbetar med uppföljning på Frilagret en månad senare.

– Vi ber alla företagen stämma av hur många intervjuer de gjorde och hur många jobb det blev, det tycker vi är väldigt viktigt, säger hon.

Nytt för i år är att man bjuder in till ett inledande samtal inför mässan där ungdomar kan möta representanter från olika branscher i vilka det råder brist på personal.