Göteborg
Det handlar om omkring 6 000 av förvaltningen Kretslopp och vattens privatkunder i Göteborg som av misstag fått två- eller tredubbla fakturor för avfall, vatten och avlopp.
"Vi uppmanar därför alla villa- och småhuskunder att kolla sina fakturor, bara betala en och slänga eller radera resten."
Misstaget uppstod i ett nytt redovisnings- och faktureringssystem, när det skulle användas för första gången.
– Vi ber om ursäkt för alla problem detta orsakat. Vi vet nu vad felet var och vi ska se till att det inte händer igen. Om man redan betalat flera fakturor ska vi givetvis se till att man får tillbaka sina pengar snarast möjligt, säger Mats Göransson, chef för kundnära tjänster i ett uttalande.
Ringer upp berörda
Förvaltningen håller sina kunder uppdaterade online och informera via post och telefon.
– Vi kommer att skicka ut information till alla kunder som fått dubbla- och tredubbla fakturor.Information kommer direkt i Kivra för de som har den elektroniska tjänsten och till alla andra kommer vi att skicka brev. Vi kommer också att ringa upp alla som redan kontaktat oss och velat ha återkoppling på telefon, säger Nina Eriksson, chef för kundservice.
Vattenverk. Tusentals göteborgare fick tredubbla räkningar för vatten och avlopp.
Kretslopp och vatten