Säg att det var april 2014. En vårdagsmorgon, hur som helst, och Victoria Brattström – regissör och skådespelare – går nere vid Röda sten och märker hur inspirationen fyller på. Musiken från Håkan Hellströms solokarriär ger både karaktärer och en historia. Hon ringer snabbt vännen och kollegan Simon Ljungman. Han som tillsammans med Stefan Sporsén, som förutom medlemmar i Håkan Hellströms band, är något av den göteborgske storstjärnans personliga kapellmästare.
– 2002, 2002 och 2006 gjorde Victoria och jag föreställningar ihop. Det var roligt att arbeta tillsammans. Men efter dem kände vi att vi ville gör något större, säger Simon Ljungman.
– Ja, vi känner ju varandra och någon gång skulle vi våga göra det, fyller Victoria Brattström.
Skulle dröja
Det skulle dröja ytterligare några år innan Victoria Brattström knäcker idén som nu sedan sju år har sysselsatt dem båda.
Från att från början ha varit hennes och Simon Ljungmans skapelse blev Håkan Hellström snabbt inkopplad. För utan hans välsignelse skulle det knappast ha blivit musikalen "Kärleken skonar ingen".
– Vi vill först landa det hos honom. Han kände med en gång att det var rätt, att det var i tiden, om sårbarheten, att det vackra är att vi inte är perfekta, säger Victoria Brattström som kontaktade författaren och dramatiken Mirja Unge för hjälp med librettot och dialog.
– Det var jag nervös inför.
Men Mirja Unge nappade och från 2016 var upphovsmakarna till "Kärlek skonar ingen" en kvartett, som inspirerade varandra, som såg föreställningar och filmer för att bidra.
Världspremiär
Den 9 oktober har originalmusikalen med Håkan Hellströms musik i centrum sin världspremiär på Göteborgsoperan. Allt väl tajmat med Göteborgs 400-årsjubileum, där Stenastiftelsen donerat nio miljoner till uppsättningen.
– Det gav ju oss en möjlighet att göra den här satsningen och är ett sätt att hylla Göteborg, säger Victoria Brattström.
Håkan Hellström med
Håkan Hellström har varit på plats vid repetitionerna. Något som bidragit, menar Simon Ljungman.
– Det har varit värdefullt. Han har träffat kör, orkester och ensemblen. Uppmuntrat alla och fått det att bli mindre nervöst, säger han som "tackar" för att Ullevikonserterna inte har blivit av den här sommaren.
– Jag är ju med som spelande kapellmästare på scenen i föreställningen. Så det hade blivit körigt med Ullevi också.