Det finns bara några kontakter bort. Om man vill ha något annat än alkohol kan man få det samma dag.

– Det är det som är problemet, man får upp flera namn i huvudet direkt. Jag skulle kunna få tag i cannabis nu i eftermiddag om jag ville, säger Alicia Enstedt.

Hon och Amanda Cederqvist Öberg går sista året på Hvitfeldtska. Att fler ungdomar någon gång använt narkotika i stadsdelen Majorna/Linné än i resten av stan, är något de redan känner till.

LÄS MER: Stora skillnader bland Göteborgs unga

En färsk undersökning på stadsdelsnivå visar att trenden håller i sig. Bland tvåor på gymnasiet hade 23 procent av eleverna från Majorna/Linné använt narkotika under det senaste året, att jämföra med bara 14 procent i hela Göteborg. Även bland nior ligger stadsdelen högre.

– Jag tror att det är en kultur som vuxit fram och fått fäste i Majorna. Området spelar stor roll, jag känner många som gått på Sannaskolan och där vet jag att det var lätt att få tag i droger, säger Amanda Cederqvist Öberg som själv bor i Masthugget.

– Jag tror också att det är en viss kultur, att hipstertrenden ligger bakom. Där är det vanligt att man röker på, Majorna har liksom blivit ett trendigt område för det, säger Alicia Enstedt.

Det absolut vanligaste är att unga dricker alkohol, tycker båda. Under utekvällar kan det betraktas som udda om man inte vill dricka, då höjer folk på ögonbrynen. Ingen av dem har själva testat droger men vet att det är desto vanligare bland många andra på skolan.

Om ett kompisgäng börjar så kan det etablera sig bland flera i en klass och det är inget som folk reagerar särskilt starkt på, tycker de.

– Det är mer vanligt att man hör det nu tycker jag, det har liksom inte riktigt samma effekt som när jag hörde det förut, då var det mer oh my god de röker på. Många dricker alkohol för att vara inne, men ska man röka på nu också för att vara inne. Det eskalerar bara, säger Amanda.

Hur gamla var ni första gången ni hörde att någon använde narkotika?

– Det var när jag gick i sexan-sjuan, då visste man att några på skolan rökte på, säger Alicia.

Tidigare undersökningar har visat att cannabis är den absolut vanligaste drogen bland unga och trenden håller i sig. I Majorna/Linné har vissa ungdomar också uppgett att de testat spice, ecstasy och kokain.

– Jag vet att folk tar "festtabletter". Det kan var i princip vad som helst, säger Alicia Enstedt.

Båda vill att lärare och föräldrar ska hålla koll och prata öppet om riskerna med droger.

– Jag får ju dricka när jag är ute, det är inte konstigt att jag gör det och jag säger till min mamma att jag kommer att dricka några glas vin. Men det hade varit väldigt konstigt om jag hade börjat röka på, då hade jag velat att mina föräldrar satte ner foten om de märkte det, säger Amanda Cederqvist Öberg.