Två män gripna – misstänks ha klottrat systematiskt i flera år
Två män i 35-årsåldern har gripits efter det polisen tror kan handla om flera års omfattande klotter. Männen ska ha klottrat på tunnelbane- och pendeltåg, främst i norra Stockholm.
- Nyheter
- Publicerad 18:23, 6 dec 2019
De två männen har tidigare varit anhållna i sin frånvaro. Men under onsdagen kunde männen, båda i 35-årsåldern, gripas av polis.
Förundersökningen är rubricerad som grov skadegörelse och polisen misstänker att klottrandet kan ha pågått i flera år.
– Jag har aldrig sett något liknande, säger förundersökningsledare Thomas Ivering.
Handlar om ”omfattande klotter”
Enligt polisen handlar det om ”omfattande klotter” som ska ha genomförts systematiskt. Det ska handla om klotter mot tunnelbane- och pendeltåg, främst i Stockholms norra delar.
Polisen om misstänkta klottrarna: ”Killar med barn, hus och bil”
Thomas Ivering menar att det finns misstankar hos polisen att gärningsmännen kan ha tagit sig in på SL:s depåer och klottrat på tågen.
Kan handla om miljoner i skadestånd
Enligt Thomas Ivering kan skadeståndsyrkandet från SL landa på stora summor.
– Det räcker inte med hundratusentals kronor, det handlar snarare om flera miljoner, minst, säger han.
Thomas Ivering berättar att de just nu går igenom alla ärenden för att få en överskådlig bild.
– Det handlar om 25 ärenden hittills, men det är nog bara början, det kan nog tillkomma ett 40-tal till.
Häktades på fredagen
På fredagseftermiddagen häktades båda männen vid Solna tingsrätt.
Utredningen har precis inletts och kan komma att omfatta flera gärningspersoner.