
Michael Öjermo, kyrkoherde och präst i Täbys församling. Foto: Läsarbild Privat
Täbyprästen: ”Vi har svårt att hantera döden”
På lördag kommer tusentals Täbybor tända ljus vid sina anhörigas gravar. Allhelgona är fortfarande en stark tradition, men enligt Täbys kyrkoherde Michael Öjermo tar sig den stressade samtidsmänniskan allt mindre tid för prata om döden. – Vi har svårt att hantera att allting tar slut en dag.
- Nyheter
- Publicerad 16:00, 2 nov 2018
Allt färre vågar möta döden i dagens samhälle, det är i alla fall Täbyprästen Michael Öjermos uppfattning. Men under allhelgonahelgen flockas människor till Täbys gravar för att minnas sina bortgångna.
– Det är lite paradoxalt. Allhelgonahelgen är fortfarande en väldigt stark tradition men samtidigt så har våra andra seder kring död och begravningar förändrats.
Färre går på begravningar
Det är framförallt färre som går på begravningsgudstjänster än tidigare. Michael Öjermo tror att det beror på flera orsaker.
– Vi lever längre och de människor som dör har sedan länge lämnat det sociala umgänget. Man har varit sjuk och dålig och inte varit med i svängen.
Direkt från sjukhuset till krematoriet
Andra orsaker är att de anhöriga drar ut på begravningsgudstjänsten och att man samlas kring en urna. Michael Öjermo säger också att antalet ”direktare” har ökat.
Det vill säga begravningar utan någon som helst ceremoni – liket åker direkt från sjukhuset till krematoriet för att sedan gravsättas.
– Det ökar, inte minst i Stockholmsområdet. Jag tror det beror på att vi är överjäktade. Vi har svårt att hantera döden och att allting tar slut en dag. Sen handlar det givetvis om en sekularisering, man bär inte på en kristen identitet och man har inget språk för döden längre.
Dödens barnmorskor
Han känner att kyrkan har ett jobb där, inte minst under allhelgonahelgen.
– Vi måste våga ta tag i döden. Att våga samlas och se de sörjande i ögonen. Vi ska ge stöd och vara en slags dödens barnmorskor, säger Michel Öjermo.
Täbys församling kommer att ha gudstjänster under alla helgons dag, på lördagen, samt under alla själars dag, vilket är på söndagen.