
Elias Lindskog (18), här mot Hanvikens SK, har gjort 15 poäng på sina senaste 16 matcher. Foto: Pekka Pääkkö
Stark spurt av Sollentuna HC säkrade nytt kontrakt
Med fyra omgångar kvar av Hockeyettan östra vår var Sollentuna HC illa ute med bara två poängs marginal ner till Hanvikens SK under kvalstrecket. Men det fanns en växel till att lägga i. Tre raka segrar har tagit Sollentuna HC upp på säker mark.
- Nyheter
- Publicerad 11:50, 18 feb 2019
För en knapp vecka sedan var Sollentuna HC rejält indragna i bottenstriden, och formkurvan pekade brant neråt.
Målet var att hålla de två sista lagen bakom sig och slippa kvala för att rädda nytt kontrakt i Hockeyettan.
– Ja, då är det bara att börja med sommarträningen, sa Carl-Johan Klint, tränare i Sollentuna HC, inför slutspurten.
Betydelselös sista match på onsdag
Och Sollentuna HC lyckades vända den negativa trenden. Nu har man tre raka segrar – 6–3 mot Hanvikens SK, 4–1 mot Trångsunds IF och 4–2 mot Nyköpings HF ungdom – och fortsatt spel i ettan är säkrat med god marginal.
Endast en match återstår av säsongen för Sollentuna HC och den, redan klara seriesegrarna Segeltorps IF borta på onsdag, är betydelselös för båda lagen.