– Kyrkan har renoverats flera gånger under åren och nu är det vår tur att pyssla om den, och då är det fint om vi får bidra med tillgängligheten och allas rätt till kyrkorummet, säger Maja Holmberg, distriktschef i Sollentuna kyrka, till tidningen Kyrkporten.

Arbetet med att göra kyrkan tillgänglig även för dem med funktionsnedsättning inleds med den västra porten där nivåskillnader ska byggas bort så att man lättare kan komma in och ut med barnvagnar, rullatorer och rullstolar. Samtidigt installeras en handikapptoalett.

Snubbelrisken ska minska

Framme vid koret tas den främre bänkraden och orgeln bort för att ge bättre utrymme och tillgänglighet för alla. En ramp byggs upp till koret på södra sidan och den gamla altarringen sätts tillbaka, samtidigt som korets lilla förhöjning tas bort.

De två gravstenenarna vid koret sätts upp på väggen på vardera sida om södra entrén, detta för att minska snubbelrisken då gravstenarna har håligheter som fötterna lätt fastnar i.

Ny orgel från Schweiz

För att förbättra ljudupplevelsen ska en ny orgel installeras något närmare räcket. Det nya orgelverket är tillverkat av Metzler Orgelbau AU i Schweiz. Den gamla orgeln ska leva vidare i en kyrka i Lettland.

I den invändiga renoveringen ingår även rengöring av väggarna och installation av ny belysning, förbättrat brandskydd och larm. Utvändigt ska delar av fasaden och taket renoveras.

Budget på 35 miljoner

Anslaget till budget för renoveringen ligger på omkring 35 miljoner där orgeln är inräknad till cirka 8 miljoner kronor.

Stängningsmässen trettondagen den 6 januari börjar klockan 11 och avslutas i närliggande S:t Larsgården med information om renoveringen av kyrkan.

S:t Larsgården och Stillhetens kapell täcker upp

Vill du bli döpt, döpa ditt barn eller gifta dig i kyrkan kan du passa på att göra det i mässan i Sollentuna kyrka söndagen 4 januari.

Under renoveringen håller kyrkan helt stängt och gudstjänster kommer att hållas i S:t Larsgården och Stillhetens kapell.

Dop, vigsel och begravningar kommer att hållas i Stillhetens kapell och S:t Eriks kyrka, och så klart i de andra kyrkorna i Sollentuna församling.

”Dubbelt firande” påskdagen 2021

Förhoppning är att bjuda in till återinvigning av Sollentuna kyrka påskdagen den 4 april 2021.

– Jesus uppstår och Sollentuna kyrka uppstår – dubbelt firande, säger Maja Holmberg och skrattar.