Julmiddagen blir också den lite annorlunda för de flesta av oss. Då kanske en julpicknick vid en grillplats kan vara ett alternativ? På avstånd, utomhus kan vi ändå få träffa nära och kära. Maten får vi såklart anpassa lite så att den funkar att transporteras och äta utomhus, och hela julbordet får vi väl inte med oss, men det viktigaste är att vi kan ses och hålla oss säkra.
Så god jul på er allesammans, håll i och håll ut.Grillplatser och vindskydd i Göteborgsområdet hittar ni på den interaktiva kartan Friluftsliv i Göteborg på kommunens hemsida.
Hitta fler recept från Ior på hennes blogg: kokerskanrutsbarnbarn.com
Ior Berglund
Mini-Jansson · Portionsform
2 msk smör
1/2 liten gul lök
4-5 mjöliga potatisar
8 ansjovisfiléer
1,5 dl grädde
Ansjovisspad
salt och svartpeppar
2 msk ströbröd
1. Sätt ugnen på 200 grader.
2. Smörj 4 mazarinformar med hälften av smöret.
3. Finhacka löken och strimla potatisen. Varva formarna med lök, potatis, och ansjovis och krydda med salt och peppar. Häll över grädde blandat med ansjovisspad.
4. Toppa med ströbröd och resten av smöret jämt fördelat i formarna.
5. Grädda mitt i ugnen i cirka 40 minuter. Värm sedan dina Jansson på galler över korvbrasan.
Våffla med laxröra
1 finhackad rödlök
4–8 skivor rökt lax, strimlad
100 g färskost eller créme fraiche
Hackad dill (valfritt)
Servera de ljumna våfflorna med en klick laxröra. Servera gärna med en klyfta citron.
Julwrap · Skinka, rödkål och vörtbrödsströssel
Kål
200 g rödkål
2 msk vitvinsvinäger
1 msk olja
1 tsk strösocker
Salt och svartpeppar
Vörtbrödströssel
1 dl rostad lök
1 msk senap
1/2 msk farinsocker
1 dl ströbröd av vörtbröd
Senapsmajonnäs
2 msk grovkornig senap
En klick dijon för mer kick
1 dl majonnäs
4 tunnbröd
4 skivor julskinka
1. Strimla kålen tunt (supertunt) och blanda med med vinäger och olja. Krydda med socker, salt och peppar och låt ligga till sig ett par timmar eller över natten.
2. Blanda lök, senap, farinsocker och vörtsmulor. Bred ut på en plåt och rosta ca 5 minuter i 225 grader.
3. Blanda senap och majonnäs, salt och peppar.
4. Bred senapsmajon på brödet, lägg på rödkål och skinka och strö på strösslet. Rulla ihop, klart!
Grillspett · Köttbullar, prinskorv och brysselkål
Enkelt! Trä upp prinskorv och köttbullar på spett. Gott är det också med förkokt brysselkål som har fått sig ett litet dopp i honung, salt och några chiliflakes. Extra gott blir med ”Pigs in Blankets” alltså prinskorv inlindad i bacon.
Risgröt · Med varm saftsås
Koka egen gröt eller köp färdig (värm då upp den med lite extra grädde och en kanelstång) och häll upp i portionsburkar.
Saftsås
5 dl jordgubbssaft
1 msk potatismjöl
Koka upp saft, vatten (3 delar saft + 2 delar vatten) och potatismjöl under omrörning. Häll upp såsen i en termos och servera gröten med den varma såsen.
Pepparkakslollipops · Rullade i vit choklad
1 mjuk pepparkaka, ca 500 gram
100-150 g färskost
300 g vit blockchoklad
Strössel, till garnering
Eventuellt frusna lingon
Pinnar
1. Smula pepparkakan och blanda med färskosten (och extra lingon) till en smidig och formbar deg.
2. Rulla bollar (ca 3–4 cm stora). Lägg på en tallrik och ställ i frysen ca 30 minuter. Trä en pinne i varje boll.
3. Smält chokladen i ett vattenbad. Doppa hela bollen i chokladen, och garnera med strössel. För att undvika kladd – stick ner pinnen i tex frigolit eller oasis och ställ in i kylen för att stelna.
Och självklart glögg, pepparkakor och lussekatter!
Julkänsla. Glöm inte glöggen och lussekatterna.
Foto: Ior Berglund