
Vännerna Signe Hansson, Ulla Wessel och Birgitta Engstrand tar sin tillflykt till naturen i coronatider. Foto: Åsa Sommarström
Sju coronasäkra utflykter i Solna
Coronaviruset ställer till det – men det finns fortfarande säkra sätt att umgås. Här är sju garanterat coronasäkra utflykter du kan göra i Solna.
- Nyheter
- Publicerad 05:54, 26 maj 2020
Signe Hansson, Ulla Wessel från Solna och Birgitta Engstrand från Upplands Väsby tar en paus vid Ekebysjön i Danderyd. Vännerna har anpassat sina sociala liv under coronakrisen men de har inte slutat umgås.
Sedan i vintras har de åkt på utflykter tillsammans i och kring Solna, bland annat till Slottsparken i Karlberg.
– Det beror på coronan. Vi ses inte på annat sätt än utomhus. Allt umgänge är bra och vi har sett vintern bli till vår. Man får följa naturen, säger Solnabon Signe Hansson.
”Det är klart att man saknar bokklubben och syjuntan”, säger Signe Hansson, här med vännerna Ulla Wessel och Birgitta Engstrand.
Ses minst en gång i veckan
Vännerna turas om att bestämma nästa mål och de ses minst en gång i veckan. Nästa gång ska de till Rosersberg och titta på vattenbufflarna vid naturreservatet Fysingen.
– Det är klart att man saknar bokklubben och syjuntan, säger Signe Hansson. Men det här är ett bra alternativ fast en del vågar inte ens ses så här.
Vill du ha andra tips på utflykter i Solna? Se vår guide: