Varken Erik Mellström eller Fredrik Wadsby ska sälja sina bostäder just nu, så de är inte oroliga över ett prisfall på bostadsmarknaden. Foto: Anna Wilson

Inget coronaras på Nackas bostadsmarknad

Det väntade raset på bostadsmarknaden till följd av coronakrisen verkar dröja. Tvärtom så har villapriserna i Nacka ökat nästan två procent sedan februari och priserna på bostadsrätter är oförändrade.

  • Publicerad 15:33, 8 maj 2020

I en prognos förutspår SEB att bostadspriserna kan rasa med uppåt 15 procent under coronapandemin.

Men några sådana tendenser syns ännu inte i Nacka. Tvärtom så har priserna på villor i Nacka gått upp 1,8 procent de senaste tre månaderna, vilket ligger i nivå med länssnittet. Och priserna för bostadsrätter är oförändrade, jämfört med kvartalet innan. I länet gick bostadsrätterna i snitt upp med 1,4 procent.

Det var däremot färre bostäder i Nacka som låg ute till försäljning på Hemnet under april, 422 objekt mot 479 samma månad förra året. Även om antalet nytillkomna bostäder under april var i nivå med antalet i fjol.

Uppskattar amorteringsfritt

Två som tar det prognostiserade prisfallet med ro är Fredrik Wadsby och Erik Mellström, som är båda föräldralediga.

– Egentligen är det bara om man blir uppsagd från sitt jobb och måste sälja som man har problem. Och det är klart, sådant kan ju hända. Samtidigt är det bra med möjligheten att få amorteringsfritt som det är nu, säger Fredrik Wadsby.

Och om priserna faller procentuellt gynnar det de som söker större bostad, resonerar Erik Mellström.

– Generellt bor barnfamiljer i Stockholm för litet och är på jakt efter något större, därför är det här alltid ett stort samtalsämne. Men jag planerar inte att flytta så det påverkar inte mig, säger han.

Bostäder på Hemnet

Tabellen visar antalet nytillkomna bostäder, alltså villor och bostadsrätter som publicerats på Hemnet under april 2019 och 2020, i Stockholms län.

KommunerBostadsrätter april 2019Bostadsrätter april 2020Villor april 2019Villor april 2020
Stockholms län34733596819726
Botkyrka67742232
Danderyd30361922
Ekerö632124
Haninge1091065229
Huddinge105974150
Järfälla911122125
Lidingö40662020
Nacka1671564744
Norrtälje60699894
Nykvarn161111
Nynäshamn23202221
Salem111174
Sigtuna47422418
Sollentuna73852434
Solna20120741
Stockholm1901194910396
Sundbyberg14315725
Södertälje84701919
Tyresö47592522
Täby86882227
Upplands-Bro27331611
Upplands Väsby68471314
Vallentuna24213120
Vaxholm131788
Värmdö35497047
Österåker31377930

Källa: Hemnet.

Bostadsmarknaden håller i gång

Än så länge verkar bostadsmarknaden även i resten av Stockholm klarat sig bra under coronakrisen. Bostadsrätterna sjönk i snitt med en procent i april, medan villapriserna ökade en procent. Men att säga något om framtiden är svårt. Allt beror på om stockholmarna får behålla sina jobb eller inte.

– Det kraftiga börsfallet i mars skapade en oro. Men nu när det har gått några veckor märker man att livet fortsätter – även om mycket förändrats. Det verkar ha gjort köpare mer beslutsamma igen, säger Staffan Tell på Hemnet.

Bostadspriserna i länet

Tabellen visar prisutvecklingen under de senaste tre månaderna.

KommunPrisutveckling villorPrisutveckling bostadsrätter
Stockholms län1.5 %1,4 %
Botkyrka 2 %-0,3 %
Danderyd3.7 %0,4 %
Ekerö-3.6 %15,3 %
Haninge4.1 %-2,5 %
Huddinge2.1 %-5,6 %
Järfälla-0.1 %-1,3 %
Lidingö3.2 %2,7 %
Nacka1.8 %0,1 %
Norrtälje2.5 %-3,2 %
NykvarnF-
Nynäshamn1.8 %3,5 %
Salem4.5 %0,4 %
Sigtuna1.9 %-2,2 %
Sollentuna2.7 %-0,7 %
Solna--0,8 %
Stockholm1.1 %0,2 %
Sundbyberg-2,6 %
Södertälje5.9 %0,7 %
Tyresö5.5 %4,2 %
Täby4.5 %-0,9 %
Upplands Väsby0.4 %1,8 %
Upplands-Bro-1.6 %-0,3 %
Vallentuna4.1 %2,7 %
Vaxholm--4,2 %
Värmdö-2.9 %1,2 %
Österåker0.7 %-2,2 %

Källa: Mäklarstatistik. 

Surfandet kan ha lett till fler köp

För stockholmarna surfar på Hemnet som aldrig förr. Både bostadsrätter och villor verkar locka till ett klick. Under april månad ökade antalet sidvisningar med omkring två miljoner i jämförelse med samma månad i fjol.

– Många spenderar mer tid hemma just nu och hade man redan innan tankar om att man bor för trångt kanske den känslan intensifieras nu. Det kan ha fått fler att titta på en större bostad, säger Staffan Tell på Hemnet.

Staffan tell, presstalesperson på Hemnet. Foto: Oskar Barkenbom.