
Lars-Ove Larsson, ordförande i föreningen Villaägarna i Stuvsta/Snättringe. Foto: Läsarbild Privat
Huddinges partiledare kommer till Stuvsta
Nästan alla gruppledare för partierna som är representerade i kommunfullmäktige kommer att vara på plats i Kungsklippeskolans matsal under måndag kväll. De ska diskutera framtiden för Stuvsta och Snättringe.
- Nyheter
- Publicerad 15:14, 26 aug 2018
Föreningen Villaägarna i Stuvsta/Snättringe har bjudit in alla gruppledare för en partiledarträff. Politikerna ska prata med invånare i villaförorten i norra Huddinge och svara på frågor från dem. Av partierna i kommunfullmäktige är det bara två som inte kommer att representeras av sina gruppledare, Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet. Britt Björneke är Vänsterpartiets representant på träffen och Mats Arkhem representerar Sverigedemokraterna.
– Vi upplever att kommunen bara satsar på Kungens kurva och Flemingsberg, det känns som om vi är lite bortglömda, därför som vi arrangerar den här träffen, säger Lars-Ove Larsson, ordförande i föreningen.
På måndagkväll klockan 18:45 kommer politikerna att börja med att presentera sin politik och därefter är det allmän frågestund.
– Alla som vill får komma, det kan bli allt mellan fem och femhundra personer, säger Lars-Ove Larsson.