Hovrätten dömer två män för dödskjutningen av Ndella Jack
Tingsrätten friade två män för dödskjutningen av 18-åringa Ndella Jack. Nu har hovrätten dömt dem till fängelse.
- Nyheter
- Publicerad 11:20, 15 sep 2020
De två männen, som är från Haninge, är skyldiga, enligt Svea hovrätt som förkunnade sin dom under tisdagen. De döms för medhjälp till mord och medhjälp till försök till mord för skjutningen i Råcksta i augusti 2019.
Flera skott avlossades mot en lägenhet och 18-åriga Ndella Jack som var i lägenheten träffades och avled. Måltavlan för skjutningen var hennes tungt kriminelle make, som överlevde.
Friades av tingsrätt
De två männen friades av Solna tingsrätt som bedömde att åklagarens bevisning inte räckte för att knyta dem till brottsplatsen. Men hovrätten gör en annan bedömning.
Enligt hovrätten är det genom åklagarens utredning är ställt utom rimligt tvivel att männen har medverkat till mord och försök till mord genom att bland annat skaffa fram flyktbil och för att ha hanterat de vapen som använts vid dödskjutningen.
Däremot är det inte klart vem som sköt, varför ingen döms för mord.
En av männen döms även till medhjälp till försök till mord i Nacka i september 2019, då måltavlan också ska ha varit Ndella Jacks make. Två andra personer skadades i skjutningen.
Två män döms för vapenbrott
Männen döms till 16 års fängelse respektive 12 års fängelse.
En man som tidigare friats för grovt vapenbrott i Nacka döms nu för grovt vapenbrott. Även en annan man döms för grovt vapenbrott. De får fängelse i ett år och fyra månader respektive två år.
För den fjärde mannen gör hovrätten samma bedömning som tingsrätten, nämligen att mannen inte kan knytas till brottsplatsen.