
FRAMTIDENS HUS? Så här skulle det kunna se ut på Regeringsgatan i framtiden. Foto: Anders Berensson architects
Galna förslaget: 130 meter skyskrapa mitt i city byggd i trä
Centerpartiet vill bygga ett 40-våningar högt trähus på Regeringsgatan i city. ”Fullt möjligt med dagens teknik", säger arkitekten.
- Nyheter
- Publicerad 18:30, 13 sep 2016
Det är arkitekten Anders Berensson som på uppdrag från Centerpartiet har tagit fram det spektakulära förslaget. Idén är att göra bygga en skyskrapa i trä ovanpå parkeringshuset som ligger på Regeringsgatan 47-55.
– Jag ville maximera antalet bostäder på den här centrala adressen och då blev det så här högt, säger Anders Berensson.
Inga problem med tekniken
Det enorma trähuset kanske ser ut som en galen, men omöjlig, idé. Men rent teknisk ska det inte vara några problem. Den nya tekniken med cross laminated timber, CLT, som byggmaterial gör det möjligt att bygga höga hus i trä.
– Det är en väldigt stark konstruktion som det går att bygga högt med. Det här är fullt möljigt med dagens teknik, säger Anders Berensson.
Kommer det bli verklighet?
– Förmodligen inte. Men det är ett politiskt förslag så man får ju se vad som händer efter nästa val. Men jag hoppas något liknande byggs i stan, det är riktigt snyggt med trähus, säger Anders Berensson.
Om huset byggs, finns det någon risk att det knarrar?
– Att det skulle knarra har jag väldigt svårt att se. Det kan jag nästan lova att det inte skulle göra.