
Bilden är tagen i ett annat sammanhang och föreställer inte helikoptern som kraschat. Foto: Mostphotos
En död sedan helikopter störtat i sjö
En helikopter störtade på söndagsförmiddagen i Drängsjön i Österåker. Ett stort räddningspådrag larmades till platsen. En person har hittats och bekräftats avliden.
- Nyheter
- Publicerad 11:40, 17 sep 2017
Klockan 10.40 i dag söndag larmade en privatperson att en helikopter störtat i Drängsjön i Österåker.
Ett stort räddningsuppdrag kallades till platsen. En person hittades i vattnet.
– Personen får nu hjärt- och lungräddning, sa Ulf Tholén, ledningsoperatör Storstockholms brandförsvar vid lunchtid. Nu letar vi efter om det finns fler personer i vattnet.
Flöt upp och ned
Alla tillgängliga resurser, både räddningstjänst, ambulanser, vattendykare och två helikoptrar kallades till platsen.
Helikoptern flöt upp och ned i vattnet. Strax efter klockan 11 kunde den dras in till land.
Uppdaterat 13.43.
Mannen som hittades är nu bekräftat avliden.
– Anhöriga är underrättade, säger Anders Bryngelsson vid Stockholmspolisen.
Det finns inget som tyder på att fler personer ska ha varit inblandade i olyckan. Dykarna hade på söndagseftermiddagen avbrutit sökandet och lämnat platsen.
Den störtade farkosten är en gyrokopter, en luftfarkost som ser ut som en helikopter men fungerar mer som ett vanligt flygplan.