Foto: Mostphotos

8 av 10 covidsjuka över 70 på Lidingö har äldreomsorg

En klar majoritet av länets 70-plussare med covid-19 bor på äldreboende eller har hemtjänst. – Det är viktigt att personalen stannar hemma vid minsta tecken på sjukdom, säger smittskyddsläkaren Per Follin.

  • Publicerad 04:59, 27 jul 2020

Statistik från Socialstyrelsen, som Lokaltidningen Mitt i tagit del av, visar tydligt på kopplingen mellan smittade 70-plussare och kommunal äldreomsorg.

Trenden är liknande i länets samtliga kommuner. Från Nynäshamn där varannan smittad över 70 år har äldrevård till Upplands-Bro där 9 av 10 har äldreomsorg. Vallentuna kommun är enda undantaget.

Fram till den 21 juli har 148 personer över 70 år i Lidingö kommun konstaterats smittade med coronaviruset. 80 procent av dem bor antingen på särskilt boende eller har hemtjänst.

Har dragit lärdomar

Smittskyddsläkare Per Folin vid Region Stockholm är inte förvånad.

Generellt vet vi att viruset har drabbat äldre i alla länets kommuner. En del av förklaringen är att smittspridningen i samhället började tidigt i Stockholm. Det återspeglas på äldreboenden, säger Per Follin.

Per Follin, smittskyddsläkare vid Smittskydd Stockholm. Foto: Ingrid Johansson.

Han berättar att sedan utbrottet i februari har länets kommuner gjort stora ansträngningar för att stoppa smittan på de särskilda boendena. I dag är en det bara 13 av 350 boenden som har en eller flera smittade, enligt Smittskydd Stockholm.

Vad har ni dragit för lärdomar av det här?

En är att det är viktigt att personalen stannar hemma vid minsta tecken på sjukdom. Det också av stor vikt att alla som arbetar på särskilda boenden utbildas om och ges praktiskt möjlighet att följa basala hygienrutiner, säger Per Follin.

Stockholms län hårt drabbat

Statistiken från Socialstyrelsen visar att av alla smittade 70-plussare i hela Sverige hör 37 procent hemma i Stockholms län, det är alltså mer än var tredje covidsjuk svensk över 70 år.

Regeringen har tillsatt en utredning för att granska vad som lett till att smittan spridits på äldreboenden i länet.

Smittade äldre med kommunal insats

Bekräftat smittade av covid-19, 70+ år, uppdelat på insats och kommun till och med 21 juli 2020.

KommunTotalt antal sjuka över 70 Varav i särskilt boendeVarav med hemtjänstTotal andel med kommunal insats
Stockholm2 6811 09975069%
Södertälje289559452%
Nacka2841505974%
Huddinge2731266068%
Solna2551404874%
Järfälla225868576%
Botkyrka210883559%
Sollentuna1931044175%
Haninge191526863%
Sundbyberg164883776%
Lidingö148873180%
Tyresö139663472%
Upplands Väsby132652770%
Täby127622871%
Sigtuna109303761%
Värmdö97363674%
Norrtälje5724653%
Upplands-Bro57361488%
Österåker57141449%
Danderyd56201664%
Ekerö46141665%
Salem42201071%
Vaxholm4020768%
Nykvarn2881271%
Nynäshamn258471%
Vallentuna22- (För få, sekretess.)5-
Hela länet5 9472 4981 57468%

Källa: Socialstyrelsen