Foto: Mostphotos

8 av 10 covidsjuka över 70 i Sollentuna har äldreomsorg

En klar majoritet av länets 70-plussare med covid-19 bor på äldreboende eller har hemtjänst. – Det är viktigt att personalen stannar hemma vid minsta tecken på sjukdom, säger smittskyddsläkaren Per Follin.

  • Publicerad 04:58, 27 jul 2020

Statistik från Socialstyrelsen, som Lokaltidningen Mitt i tagit del av, visar tydligt på kopplingen mellan smittade 70-plussare och kommunal äldreomsorg.

Trenden är liknande i länets samtliga kommuner. Från Nynäshamn där varannan smittad över 70 år har äldrevård till Upplands-Bro där andelen är 9 av 10. Vallentuna kommun är enda undantaget.

Fram till den 21 juli har 193 personer över 70 år i Sollentuna kommun konstaterats smittade med coronaviruset. 75 procent av dem bor antingen på särskilt boende eller har hemtjänst.

Har dragit lärdomar

Smittskyddsläkare Per Folin vid Region Stockholm är inte förvånad.

Generellt vet vi att viruset har drabbat äldre i alla länets kommuner. En del av förklaringen är att smittspridningen i samhället började tidigt i Stockholm. Det återspeglas på äldreboenden, säger Per Follin.

Per Follin, smittskyddsläkare vid Smittskydd Stockholm. Foto: Ingrid Johansson.

Han berättar att sedan utbrottet i februari har länets kommuner gjort stora ansträngningar för att stoppa smittan på de särskilda boendena. I dag är en det bara 13 av 350 boenden som har en eller flera smittade, enligt Smittskydd Stockholm.

Vad har ni dragit för lärdomar av det här?

En är att det är viktigt att personalen stannar hemma vid minsta tecken på sjukdom. Det också av stor vikt att alla som arbetar på särskilda boenden utbildas om och ges praktiskt möjlighet att följa basala hygienrutiner, säger Per Follin.

Stockholms län hårt drabbat

Statistiken från Socialstyrelsen visar att av alla smittade 70-plussare i hela Sverige hör 37 procent hemma i Stockholms län, det är alltså mer än var tredje covidsjuk svensk över 70 år.

Regeringen har tillsatt en utredning för att granska vad som lett till att smittan spridits på äldreboenden i länet.

Smittade äldre med kommunal insats

Bekräftat smittade av covid-19, 70+ år, uppdelat på insats och kommun till och med 21 juli 2020.

KommunTotalt antal sjuka över 70 Varav i särskilt boendeVarav med hemtjänstTotal andel med kommunal insats
Stockholm2 6811 09975069%
Södertälje289559452%
Nacka2841505974%
Huddinge2731266068%
Solna2551404874%
Järfälla225868576%
Botkyrka210883559%
Sollentuna1931044175%
Haninge191526863%
Sundbyberg164883776%
Lidingö148873180%
Tyresö139663472%
Upplands Väsby132652770%
Täby127622871%
Sigtuna109303761%
Värmdö97363674%
Norrtälje5724653%
Upplands-Bro57361488%
Österåker57141449%
Danderyd56201664%
Ekerö46141665%
Salem42201071%
Vaxholm4020768%
Nykvarn2881271%
Nynäshamn258471%
Vallentuna22- (För få, sekretess.)5-
Hela länet5 9472 4981 57468%

Källa: Socialstyrelsen

Fler nyheter i Vi i Sollentuna

Sollentuna har utsetts till Årets biltvättarkommun

Nyheter Kreativ informationskampanj gav pris från Hållbar biltvätt. Sollentuna kommun är bäst i Sverige på att informera och uppmuntra sina invånare till att inte tvätta bilen på gatan. Tack vare sina insatser har kommunen nu utsetts till Årets biltvättarkommun 2020...tisdag 20/10 9:47

Nu är Röda Korsets nya second hand-butik invigd

Nyheter Mindre lokal ska ge större lönsamhet. En stund före klockan 11 i lördags började en liten nyfiken kö bildas utanför Röda Korsets nya second hand-butik på Hvidovrestråket i Tureberg. – Härmed förklarar jag vår nya butik invigd, sa Joakim...tisdag 20/10 5:15

Oförändrad skatt i Alliansens budget för 2021

Nyheter De ekonomiska prognoserna präglas av stor osäkerhet. Nu har den styrande Alliansen i Sollentuna presenterat sitt budgetförslag för de kommande åren.måndag 19/10 14:30