Även i Danderyd och Vallentuna har många hushåll fått ovälkommet besök de senaste månaderna.
Ett tydligt mönster är att tjuvarna i många fall struntat i att bostäder haft larm - de har gått in ändå.
Men nu finns ett nytt larm som tjuter så högt att tjuven blir spyfärdig och snabbt vill fly.
- Det är ett svenskt patent som ligger bakom den här idén. När larmet går skickas fyra högfrekventa slumpvisa ljudvågor ut. Hjärnan blir förvirrad och man mår illa efter bara fem sekunder, säger Täbybon Raymond Berggren, agent för larmet som kallas Infernohome.
- Med vanliga larm vet tjuven att de har ett visst antal minuter på sig innan väktare eller polis dyker upp. Med det här larmet står de inte ut. Det finns exempel på att tjuvar brutit sig in och inte tagit något utan det enda som lämnats är en spya på hallmattan, säger Raymond Berggren.
Vad händer om tjuvarna har hörselkåpor eller öronproppar?
- Tjuvar vill ha koll på omgivningen så jag tror inte många har det. Och det mesta av ljudet tränger ändå igenom, säger Raymond Berggren.
Larmet har testats vidKungliga tekniska högskolan, KTH, som bekräftar att larmet väcker spykänslor och rekommenderar att inte vistas i ljudet längre tid än sex sekunder.
fredrik.soderberg@mitti.se